Ana içeriğe atla

Solucan Gübresi Nedir | Rivasol ®

Geleneksel olarak solucanlar, balık yemi yanı sıra hayvansal gıda ve biyolojik temizlik dahil olmak üzere çeşitli ürünler için protein ve enzim kaynağı olarak gündeme getirilmiştir.
Fakat;
Solucanlar kompostlaşabilir ürünleri ve organik atıkları doğal gübreye çevirebilir! Kuzey Amerika’da ki solucan gübresi üretiminde kullanılan “Esenia Foetida” yani kırmızı Kaliforniya solucanından üretilen organik gübrelerdir. Patojen madde içermeyen bir nihai ürün olarak çıkarlar.
Solucan gübresi gram başına birkaç milyon yararlı bakteri içerir. Bu faydalı bakteriler solucanların mide içerisinden gelmektedir.
Bitki büyüme gelişimi, toprak yumuşatma, böcek iticiliği, nem tutma, erkencilik ve kök çürüklüğü gibi kök hastalıklarını engellemek için toprağın yeteneğini geliştirir. Topraktan zararlı mantar ve bakterileri temizler. Aynı zamanda bitki hastalıklarını defetmek gibi önemli yetenekleri de vardır.
Solucan gübresinin iyi bilinen özelliklerinden bir diğeri ise genç bitkileri yakma korkusu olmadan istenildiği kadar kullanılabilmesidir. Diğer hayvan gübresi ve suni gübre aksine bitkiler tarafından kolayca ve neredeyse anında emilir ve yakmaya kadar gider.
Sağlıklı kök sistemleri için çok önemli yararlı mikroorganizmaların olağandışı yüksek popülasyonları içerir. Ek olarak ise solucan gübresi, toprağı havalandırır, yüksek nem seviyesini korur ve bitkiler ihtiyaçlarını karşılamak istediği zaman ise toprağın içine yavaş yavaş besin bırakır. Mevcut en iyi toprak düzenleyicisidir. Solucan gübreleri tüm bahçe kullanımı ve iç mekân bitkileri için idealdir.
Kentleşme sebebiyle arazi eksikliği yaşanan yerlerde küçük ölçekli tarıma ilginin artması solucan gübresine talebin artması demektir. Kimyasal gübre ile sömürülen bir dünyada toprağı geri kazanmanın tek yolu biohumus (solucan gübresi) dir. Artık tarım için iyi bir organik humus kullanarak tekrar verim sağlanabilir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanları (Gübre Solucanı)

Solucanlar günde kendi ağırlığının 2 katı kadar yem tüketebilirler. Solucan nüfusu ortalama 3–4 ayda iki katı miktarına çıkabilirler. Tabi buna solucanın rahatlığı, ortam ısısı, havalandırma ve nemi çok etkilidir. Ne kadar çok rahat ortam okadar çok popülasyon ve gübre demektir. Daha sürdürülebilir bir hayat için solucanlar olmazsa olmazlardır.
Silindirik bir vücutları vardır. Genişliği ortalama 3–5 mm dir. Ağırlıkları ise 0.24- 1.4 gram ağırlığında değişir. Solucan dışkıları 5 kat azot, 7 kat daha fazla fosfor, 5 kat daha fazla potasyum ve yutulur organik malzemeden 2 kat daha fazla kalsiyum içerir. Hayatta kalmaları için Minimum 0 ° C — maksimum 40 ° C aralığında olmalıdır. Güneş ışığına tahammül edemez güneş ışığına maruz kalan bir solucan, birkaç dakika içinde ölür. Yaklaşık 5 yıl ve belirli koşullar altında yaşar. 1300 adet solucan üretebilir. Solucanlar çift cinsiyetli olduğunu ve bu nedenle tüm bireylerin üreyebileceğini söyleyebiliriz. 2 bin solucan günde 1 kg humus üretebilir.
Yumurtaları ise genellikle çıplak gözle oldukça kolay görülür ve elle tutulur. Limon şeklinde sarımsı nesnelerdir.

Solucan Gübresi Üretimi

Solucan gübresi üretmenin en önemli noktası solucanlara yedirilecek yemdir. Sabit kalitede ürün elde etmek için solucanlara mümkün olduğunca sabit bir yem türü verilmelidir.
Solucan gübresi büyükbaş sığır gübresi yedirilerek de elde edilebilir. Esas olanı solucanlar sadece çiftlik gübresiyle beslenebilirler. Çiftlik gübresi yani büyük baş hayvan dışkısı, mikroorganizmalar bakımından oldukça zengindir. Ayrıca solucanların ihtiyaç duydukları besinlerin çoğunu da içermektedirler. Hayvan gübresi belki de en iyi solucan yemidir. Zaten Eisenia fetida türü solucanların bir diğer ismi de tamda bu nedenle “gübre solucanıdır.” Solucana yedirilebilecek diğer yem türleri ise at gübresi, domuz dışkısı, Kanatlı hayvan gübresi, tavşan gübresi, koyun keçi lama gübresidir.
Fakat çoğu durumlarda bir ön kompostlama yapılmaktadır. Bunun birkaç faydası ise; ham maddenin içerisinde fazla amonyak ve inorganik tuz oranlarının seyreltilmesidir. Ayrıca içerisindeki zararlı bakterilerde bertaraf edilmiş olur. Bu işlemlerden sonra solucanlar için sağlıklı bir yem tüketmesi amaçlanmaktadır. Sağlıklı yem demek sağlıklı işleyen bir sistem demektir!
Solucan gübresi üretimi çeşitli şekillerde yapılmaktadır. Yerde zemine temas edilen şekilde veya teknolojik ayaklı tezgâhlarda üretilebilir. En sağlıklısı yerden yüksekte üretimdir. Bu şekilde dışarıdan zararlı madde ve böceklerin sisteme girişi engellenebilir.
Solucanlar yediğinin %60 kadar miktarını dışkılayabilirler. Solucanlar sürekli yeni yeme hücum ederler. Sistemin içinde sürekli gezinirler. Verilen yemleri tükettikçe yukarı doğru yolculuğa çıkarlar. Onlar yukarı yol aldıkça alt tarafta kalan solucan dışkısı sistemden çıkarılır. Hasat süresi ise 7–9 haftadır. Çıkan solucan dışkısının içinde kalan bazı yaramaz solucanlar ise başka bir bölgede göç ettirilirler. Göç işlemi bittikten sonra ise elekten geçirilerek paketleme bölümüne aktarılır. Belli miktarlarda (3–5–10–40 litre) paketlendikten sonra satışa sunulur.

Solucan gübresi nasıl kullanılır?

Solucan gübresi ekimden hasada kadar her aşamada kullanılır. Her türlü tarımsal üretimde, yeni dikimde, açık alan tarım, örtü altı tarım, topraksız tarım, sebze ve meyvelerde, bahçe çiçeklerinde, bahçe ve balkon sebzeciliğinde ve çim alanlarında kullanılabilirsiniz.
Sebzeleri dikerken yaklaşık 0.5 litre yani 1–2 avuç kadar, meyve ağaçlarınızı dikerken, fide çukuruna yaklaşık 3–4 litre direk köküne temas edecek şekilde toprakla üstü kapatılıp ardından sulama yaparak kullanabilirsiniz. Bu şekilde mikroorganizmaların nemli bir ortamda kalarak çoğalmalarını sağlamalısınız.
Dikili sebzelerinizde ise gövdeden 15–20 cm mesafe çember açılır. Çukur içine toprak görünmeyecek şekilde tek kat gübre uygulaması yapılır. Ayrılan toprak yeniden gübre üzerine kapatılarak sulama işlemi ile tamamlanır.
Rivasol ® Ailesi olarak solucan gübrelerini satın alan müşterilere gerek yazılı gerekse sözlü kullanım konusunda bilgilendirmekteyiz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Solucan Gübresinin Bilinmesi Gereken Faydaları

Solucan Gübresinin Bilinmesi Gereken Faydaları

Gübre, pek çoğumuz tarafından hayvansal atık olarak bilinir. Aslında bu bilgi yanlış değildir. Fakat Toprağın doğal döngüsü, yalnızca bu bileşenlerle olmaz. Düşünelim ki doğada kendi kendine ciddi Boyutlara ulaşmış ormanlar vardır. Bu ormanları hiç kimse kimyasal gübre atmaz ve hatta organik gübre ihtiyacı da söz konusu olmaz.
Ormanın kendi aurasında yaşayan hayvanlar tarafından bırakılan dışkıları doğrudan dönüştürme kabiliyeti vardır. Elbette burada bazı canlıları da ihtiyaç olacaktır. Dışkının ilk formu ile gübre olarak kullanılabilmesi mümkün değildir. Gübrenin belli bir miktar fermente olması, eklem bacaklılar ve mikroorganizmalar tarafından ayrıştırılması için bekletilmesi gerekir. Bundan sonraki süreç toprak altındaki ayrıştırıcılar tarafından gübrenin iyileştirilmesidir. İşte bu noktada solucanlar devreye girer. Kimilerimiz için ürkütücü bir canlı olsa da, solucan doğadaki bu dengenin sürebilmesi için en gerekli canlılardan bir tanesi…

Solucan Gübresinin Kimyasal Gübreden Farkı

Solucan Gübresinin Kimyasal Gübreden Farkı


Organik Tarım, Son Yılların Yükselen Değeridir. Zira Tarımsal Üretimde Mevcut Şartlar Altında Yeterli Ürün Toplanıyor Olsa Da Ürün Nitelikleri İnsan Sağlığı İçin Çoğu Zaman Uygun Kabul Edilmemektedir. Genetiği Değiştirilmiş Bitkiler, Zirai Mücadele İlaçları, Hormon Tipi Katkılar Ve Kimyasal Gübrelerin Kullanımı Sonucunda Tarım Ürünleri Hem İçerik Bakımından Yetersiz Hale Gelmiş, Hem De İnsan Sağlığını Tehdit Etmeye Başlamıştır. Bir Çok Avrupa Ülkesinde Genetiği Değiştirilmiş Tohumlardan Elde Edilen Tarımsal Ürünler Tezgâhlarda Yer Bulamamakta Ve Organik TarımÖncelikli Olarak Tercih Edilmektedir. Keza Amerika Birleşik Devletleri'nde De Aynı Uygulamalar Sürmektedir. Buradan Da Anlayacağımız Gibi Kimyasal Gübre Sağlıklı Sonuçlar Elde Edilmesini Sağlamaz. Elde Edilen Ürün Nicelik Bakımından Beklenen Seviyede Olsa Da, Ürün Nitelikleri Olması Gerekenin Oldukça Altında Gerçekleşir. Batı Ülkeleri Hızla Kimyasal Tarımdan Uzaklaşmakta Ve Tüm Üretiml…

Sitemizi inceleyerek kararınızı verin

Girişimcilik için normal şartlarda bir fikir ve biraz da sermaye gerekir. Ancak günümüzde hükümetin politikası gereği sermayeniz olmasa bile fikrinizi hayata geçirebilirsiniz. Bu kapsamda solucan gübresi üretimi devlet desteği araştırması ile hiç sermayeniz olmasa bile neler yapabileceğiniz öğrenmek istiyorsanız sitemizi incelemeye hemen başlayın. Geleceğin en önemli sektörü Son zamanların en yaygın para kazanma alanlarından biri olan solucan gübresi üretimi Avrupa’da giderek yaygınlaşırken ülkemizde de yeni yeni girişimlerle hayata geçiyor. Siz de erken davranarak kazançlı bir tesis kurmak istiyorsanız sermayeniz olmasa bile bir girişimde bulunabilirsiniz. Bu kapsamda solucan gübresi üretimi devlet desteği araştırması ile hiç sermayeniz olmasa bile neler yapabileceğiniz öğrenerek hibe programlarından yararlanabileceğiniz sitemizde gerekli araştırmayı herhangi bir ücret ödemeden yapın. Fikrinizi hayata geçirmek için devlet tarafından sunulan bu fırsatı iyi değerlendirin ve geleceğin s…